Grand Prix

(Brno)

19.06.2010

GP k Brnu patří i dračí lodi! Součástí podniku je také univerzitní mistrovství Moravy a Slovenska NEW!

Shodnocení závodů Brno 2010

4. závod dračích lodí východní divize Grand Prix a Univerziáda Moravy a Slovenska, sobota 19.6.2010, Brněnská přehrada

Draci ovládli Brněnskou přehradu

Brno 20.6.2010 - Navzdory nepříznivé předpovědi přivezly dračí lodě na Brněnskou přehradu slunečné počasí. Zvuky dračích bubnů přilákaly v sobotu na „prýgl“ stovky návštěvníků. Na start se postavilo celkem 26 posádek. V pořadí 4. závod východní série Dragon Boat Grand Prix se jel paralelně s Univerziádou vysokých škol Moravy a Slovenska.

"Jsme rádi, že jsme se po dvou letech mohli opět vrátit na nově napuštěnou Brněnskou přehradu, dračí lodě tady prostě neodmyslitelně patří. Velkou zásluhu na tom má i statutární město Brno a Radnice Brno-Bystrc, kterým děkujeme za skvělou spolupráci," zhodnotil akci prezident České asociace dračích lodí Petr Klíma.

Závod odstartoval v sobotu dopoledne krátkou tratí na 200 metrů, která se jela z pevných startovacích bloků. Souboj to byl opravdu dramatický, o první místo se nakonec se stejným časem podělily dva týmy, Dračí dech Hranice a Dragon Force Přerov. Na třetím místě se umístila posádka Ptáček Kojetín.

Tým Dračí dech Hranice zvítězil odpoledne také na kilometrové trati, a stal se tak absolutním vítězem amatérské kategorie Grand Prix. „Na přehradě jsme už podruhé a jelo se nám výborně, je tady lehká voda a skvělé zázemí,“ řekl kapitán týmu Dračí dech Hranice Mojmír Dohnal. "Trénujeme na Bečvě v Hranicích, kde máme svou vlastní loď. Společně jezdíme už třetí sezónu a zatím nás to pořád baví. Důležitý je nejen kvalitní trenér, ale především týmová práce, dračí lodě jsou totiž hlavně o lidech a dobré partě," prozradil recept na vítězství Mojmír Dohnal.

Souběžně s kategorií Grand Prix se jela také Univerziáda vysokých škol z Moravy a Slovenska. "Univerzitní mistrovství dračích lodí je úplná novinka, jsme rádi, že se premiérový závod vydařil a pokusíme se jej zařadit i příští rok," dodal organizátor akce Petr Klíma.

Pro vítězství si na krátké trati dojela posádka studentů z Univerzity obrany v Brně s příznačným názvem Zelení baroni, která tak získala právo reprezentovat Českou republiku v srpnu 2010 na Mistrovství Evropy v Amsterdamu v kategorii do 23 let.

Vítězem závodu na 1000 metrů se stal tým Univerzity Komenského z Bratislavy, který byl pro závod poskládán mezinárodně ze studentů z Brna i ze Slovenska. "Původně jsme se chystali jako čistě slovenská posádka, bohužel polovina lidí nakonec nemohla přijet. Ráno jsme tady potkali tým Starobrněnské večerní školy, kterých bylo taky jenom deset, tak ruka dala ruku a šli jsme do toho spolu," vysvětlil kapitán týmu Michal Dušička.

Nejlepší čistě ženskou posádkou se staly Dalmatin’s, které na vodě oslňovaly také originálními dalmatinskými dresy. Nechyběla ani posádka veteránů, která jezdí téměř ve stejné sestavě už šestou sezónu. Na závodě si brněnští veteráni dojeli i mezi mladou konkurencí pro krásné osmé místo. "Náš nejstarší závodník má už 78 let, bohužel je právě nemocný, tak jsme si z dragon klubu vypůjčili jako bubeníka jednu dvacetiletou studentku. Taky proto jsme dneska tak dobře zajeli," dodal s úsměvem kapitán brněnských veteránů Zdeněk Pekárek.

Na závodě se premiérově představila také kniha o dračích lodích Dragon Boat Story, která mapuje historii dračích lodí u nás až po loňské MS světa dračích lodí v Račicích. Oficiální slavností křest knihy proběhne v rámci 4. Pálavského festivalu dračích lodí 17. - 18. 7. 2010 na Nových Mlýnech.

Akce se konala pod záštitou primátora statutárního města Brna Bc. Romana Onderky MBA. Spolupořadatelem byla také Radnice Brno-Bystrc a starosta Ing. Svatopluk Beneš.

Generálním Partnerem závodu byla Starobrněnská večerní škola.